Zapobiegaj potknięciom i upadkom w pracy

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Poślizgnięcia i potknięcia są najczęstszą przyczyną wypadków w pracy, na szczęście można temu zapobiec. Zwróć uwagę na poniższe wskazówki, aby chronić swoje miejsce pracy i pracowników przed poślizgnięciami, potknięciami i upadkami.

Zapewnij pracownikom odpowiednie oświetlenie

Słabo oświetlone pomieszczenia mogą narażać ludzi na potknięcia i upadki. Kiedy nie widzą wyraźnie swojej drogi, mogą się potknąć o jakiś przedmiot i upaść na podłogę.

Pracownicy będą lepiej poruszać się po przestrzeniach, jeśli jest wystarczająco dużo światła. Biorąc to pod uwagę, najlepiej jest umieścić odpowiednie oświetlenie w punktach wejścia i wyjścia, takich jak hale, rampy, schody i wyjścia.

Znaki bezpieczeństwa

Znaki bezpieczeństwa i znaczniki są niezbędne. Różne pomieszczenia wymagają specjalnych znaków bezpieczeństwa. Kojarzysz znak „Uwaga: mokra podłoga”? Ostrzega on w sklepach o śliskiej powierzchni. Niestety, to nie wystarcza w dużych pomieszczeniach, halach, czy magazynach, ale spokojnie — jest na to wiele rozwiązań.

Natychmiast usuwaj rozlane płyny

Rozlania są jednym z najczęstszych zagrożeń związanych z upadkiem w miejscu pracy. Występują w różnych formach — od odrobiny napoju, aż po rozlane wiadro wody na podłodze. W przypadku rozlania należy jak najszybciej wyczyścić powierzchnię. Wytrzyj i osusz każdą substancję na podłodze.

Upewnij się, że pracownicy noszą odpowiednie obuwie

Oprócz utrzymywania podłóg w czystości, ważne jest również wyposażenie pracowników w odpowiednie obuwie. Odpowiednie buty chronią stopy przed szkodliwymi czynnikami, które mogą spowodować poślizgnięcie, potknięcie lub upadek. Zadbaj o to, aby odzież robocza chroniła pracowników również przed innymi zagrożeniami. 

Zwróć uwagę na jakość powierzchni

Ochrona przed upadkiem to coś więcej niż zwykłe wycieranie rozlanych płynów z podłogi. Wiąże się to również ze zwróceniem uwagi na jakość powierzchni do chodzenia i pracy. Modyfikacja powierzchni podłogi może w znacznym stopniu zapewnić bezpieczeństwo przed poślizgnięciami, potknięciami i upadkami. Regularnie sprawdzaj podłogi pod kątem pęknięć, dziur, brakujących bloków, nierównych powierzchni i innych zagrożeń, które mogą spowodować potknięcie.