Zadbaj o bezpieczeństwo swoich pracowników w miejscu pracy!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Bezpieczeństwo w miejscu pracy… to bardzo ważna sprawa, której nie możesz zignorować. Wylądowanie pracownika w szpitalu jest nie tylko przygnębiające, ale także wpływa na produktywność i morale firmy. Jeśli Twoja firma nie ma dokładnych protokołów bezpieczeństwa w miejscu pracy, może to mieć poważne konsekwencje – dla pracowników i firmy.

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawić, by miejsce pracy było bezpieczniejsze, opisaliśmy dla ciebie pare metod, które możesz wdrożyć, aby zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo.

Regularnie sprawdzaj miejsce pracy

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie chodzi tylko o Ciebie. Chodzi o Twoich współpracowników i ludzi, którzy mogą odwiedzać Twoje miejsce pracy. Oznacza to, że jeśli coś nie jest bezpieczne dla Ciebie, nie będzie też bezpieczne dla nich.

Czasami jesteśmy tak pochłonięci własnymi sprawami, że możemy przeoczyć potencjalne zagrożenia. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie miejsca pracy pod kątem zagrożeń. Łatwo zapomnieć, co zrobiłeś w tej sprawie już w przeszłości lub co należy sprawdzić następnym razem, więc prowadzenie harmonogramu może ci w tym pomóc. 

Zbadaj każdy incydent

Gdy w miejscu pracy dochodzi do incydentów, musisz je dokładnie zbadać. Ważne jest, aby mieć plan, dzięki któremu Twoje miejsce pracy będzie bezpieczniejsze i bezwypadkowe.

Powinieneś zbadać każdy incydent, który spowodował obrażenia lub wiąże się z sytuacją potencjalnie wypadkową (ktoś prawie zostaje zraniony, ale nie odnosi obrażeń) lub mógłby spowodować obrażenia, gdyby nie zostały podjęte właściwe kroki. Powód badania incydentów jest prosty — aby się nie powtórzyły! Im więcej informacji o incydencie zbierzesz, tym lepiej będziesz w stanie zidentyfikować, co poszło nie tak i jak temu zapobiec.

Pilnuj swojej dokumentacji. Musisz zawsze wiedzieć, gdzie wszystko jest. Jeśli coś pójdzie nie tak i musisz wyciągnąć raport z inspekcji lub jakiś certyfikat, nie powinieneś przeglądać stosów dokumentów, aby znaleźć to, czego szukasz.

Przygotuj plan BHP

Przygotuj plan BHP dla swojego miejsca pracy i upewnij się, że Twoi ludzie o nim wiedzą. Możesz pomyśleć, że jesteś za mały, aby go potrzebować, ale zaufaj nam: każde miejsce pracy niesie ze sobą zagrożenia — poznaj swoje i zastanów się, co trzeba zrobić w sytuacji awaryjnej. Pomyśl o swojej firmie jako całości: co może pójść nie tak? Jaki jest najgorszy scenariusz? Co by się stało, gdyby coś poszło nie tak? To są wszystkie ważne pytania, które należy sobie zadać podczas tworzenia planu BHP.

Pamiętaj, że jeśli w Twojej firmie stanie się coś złego, będziesz musiał być w stanie udowodnić, że podjąłeś środki, aby temu zapobiec – i że poinformowałeś osoby, które tam pracowały, o środkach ostrożności.

Sprawdź swój sprzęt i ubiór pracowników

Jeśli odzież robocza jest obowiązkowa w twoim miejscu pracy, ważne jest, aby ubiór pracowników został sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa i niezawodności. Nie chodzi tylko o ubiór, ważny jest również sam sprzęt, z którego korzystają twoi pracownicy.

Możesz to sprawdzić, tworząc listę kontrolną i przypisując ją każdemu pracownikowi, który następnie przeprowadzi kontrolę i wprowadzi swoje wyniki do systemu. Pozwoli Ci to na pierwszy rzut oka sprawdzić, czy cały sprzęt jest w dobrym stanie, a jednocześnie dostarczy danych, które pomogą Ci zidentyfikować problemy z określonymi przedmiotami.