Stres: Czym jest i co go powoduje?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Stres jest naturalną reakcją. Organizm uwalnia hormony, takie jak adrenalina i kortyzol. Stres ma pomóc nam radzić sobie z niebezpiecznymi sytuacjami, ale może być również wywołany przez codzienne sprawy, takie jak kłótnie z członkami rodziny, czy problemy w pracy, bądź w szkole. Pewna ilość stresu jest normalna, niestety zbyt duży stres może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Stres może prowadzić do problemów, takich jak bezsenność, lęk oraz depresja. Stres może również pogorszyć istniejące już problemy zdrowotne.

Czym jest stres i co go powoduje?

Stres to uczucie napięcia emocjonalnego lub fizycznego. Może być spowodowany dowolnym wydarzeniem lub myślami, które powodują, że czujesz się sfrustrowany, zły lub zdenerwowany. Stres to odpowiedź twojego ciała na każdy czynnik, który zagraża Twojemu zdrowiu, bezpieczeństwu lub samopoczuciu.

Sprawdź: Odzież robocza

Jest wiele rzeczy, które mogą powodować stres. Czasami jest to praca, czasami sprawy rodzinne, a czasami trudno jest określić, co powoduje nasz stres. Dla większości ludzi głównym powodem stresu jest praca. Długie godziny pracy, trudne relacje z szefem czy współpracownikami. Życie rodzinne może być tak samo stresujące, zwłaszcza jeśli opiekujesz się małymi dziećmi lub starszymi rodzicami. Jak już jesteśmy przy temacie rodziny — złe relacje z najbliższymi również mogą być źródłem stresu, niezależnie od tego, czy chodzi o Twój związek, przyjaźń czy jakiś inny konflikt rodzinny.

Pierwszym krokiem w radzeniu sobie ze stresem jest znalezienie problemu, który wywołuje u nas takie emocje. Gdy już wiesz, co powoduje Twój stres, możesz zacząć wprowadzać zmiany, aby go zmniejszyć lub wyeliminować.