Środki ochrony indywidualnej, które zagwarantują twoim pracownikom bezpieczeństwo

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Jako pracodawca odpowiadasz za bezpieczne i zdrowe środowisko pracy swoich pracowników. Znasz zagrożenia bezpieczeństwa w swoim miejscu pracy? Podejmij kroki, aby przeciwdziałać tym zagrożeniom. Pomoże ci w tym odpowiednia odzież ochronna. 

Czym są środki ochrony indywidualnej?

Środki ochrony indywidualnej (PPE, ang. Personal Protective Equipment) to sprzęt i ubrania, których używasz w celu zagwarantowania sobie bezpieczeństwa. Używaj środków ochrony indywidualnej zawsze i wszędzie tam, gdzie to konieczne. Przestrzegaj instrukcji użytkowania, dbaj o nie i regularnie sprawdzaj, czy nadal zapewniają wystarczającą ochronę. Sprawdź jakie są rodzaje środków ochrony indywidualnej.

Ochrona głowy

Noszenie kasku zapewnia ochronę i może zapobiegać urazom głowy oraz wypadkom przy pracy. Wybierz solidny kask dostosowany do warunków pracy. W dzisiejszych czasach można znaleźć wiele przeróżnych kasków i można wybrać dodatkowe opcje, takie jak np. regulowane wewnętrzne szelki.

Ochrona oczu

Dzięki dobrej parze okularów ochronnych można zapobiec uszkodzeniom wzroku w miejscu pracy. Czy twoi pracownicy są narażeni na odpryski, bryzgi? W takim razie okulary ochronne lub przyłbica zapewnią im idealną ochronę.

Ochrona słuchu

Czy pracujesz w środowisku o wysokim poziomie hałasu? W takim przypadku bardzo ważne jest rozważenie stosowania ochrony słuchu.

Użyj maski

Wielu pracowników bez maski nadal wdycha opary, pył lub szkodliwy dym podczas wykonywania swojej pracy. Maski przeciwpyłowe zapewniają ochronę przed drobnym pyłem. Jeśli materiały są naprawdę toksyczne, użyj do tego specjalnej maski. Ta ściśle przylega do twarzy, chroniąc nos i usta przed szkodliwym zanieczyszczeniem.

Rękawice ochronne

Ręce i palce często ulegają kontuzją, dlatego tak ważna jest ich odpowiednia ochrona. W zależności od branży, w której pracujesz, możesz wybierać spośród rękawic do różnych zastosowań:

  • ochrona przed wibracjami
  • ochrona przed ostrymi rzeczami
  • ochrona przed zimnem lub ciepłem
  • ochrona przed chemikaliami

To tylko kilka z wielu zastosować rękawic ochronnych, na pewno znajdziesz odpowiednie rękawice do rodzaju twojej pracy.

Obuwie ochronne 

Nawet Twoje stopy potrzebują solidnej ochrony. Buty ochronne chroniące stopy przed dużymi ciężarami będą idealnym rozwiązaniem. Podeszwa antypoślizgowa jest przydatna podczas pracy w wilgotnym środowisku — większość wypadków przy pracy jest spowodowanych przez potknięcie się lub poślizgnięcie, dlatego tak ważne jest nasze obuwie.

Odpowiednia odzież robocza

Zapobieganie wypadkom ma kluczowe znaczenie w miejscu pracy. Dlatego dobra widoczność w pracy i odzież robocza jest koniecznością. Dobrze widoczna kurtka i spodnie wykonane z mocnego materiału mogą pomóc w zapobieganiu wypadkom. Podobnie jak ochrona dłoni, czy stóp. 

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Mądrze jest być przygotowanym na najgorsze. Klasyczna apteczka nie jest luksusem, ale dobra odzież ochronna może okazać się również niezbędna. Prostym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa w pracy jest również stosowanie piktogramów: wskazujących materiały łatwopalne, konieczność stosowania ochrony słuchu itd.