Pożar: Jak zapewnić pracownikom bezpieczeństwo podczas pożaru?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Pożar w miejscu pracy może spowodować uszkodzenie budynku, ale także zranić lub, co gorsza zabić pracowników. Dlatego ważne jest, aby pracownicy znali wskazówki dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego. 

W dwóch częściach dokładnie omówimy najważniejsze wskazówki, które zapewnią Twoim pracownikom bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Pożar: Jak zapewnić pracownikom bezpieczeństwo w sytuacji awaryjnej?

Ćwiczenia

Ćwiczenia przeciwpożarowe są bardzo ważne. Zapewniają pracownikom szansę na przećwiczenie reagowania w sytuacjach awaryjnych w bezpiecznym środowisku i mogą pomóc w zapewnieniu, że ich reakcja jest szybka i skuteczna w przypadku wystąpienia rzeczywistej sytuacji awaryjnej. Zalecamy przeprowadzanie ćwiczeń przeciwpożarowych co najmniej dwa razy w roku.

Ewakuacja

Przygotowanie pracowników do sytuacji awaryjnej to najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa. Lokalizacja gaśnic i apteczek powinna być dobrze znana wszystkim pracownikom, ale jeśli tak nie jest, upewnij się, że wszyscy wiedzą, gdzie znajduje się najbliższe wyjście z ich miejsca pracy. Ponadto ważne jest, aby mieć strategię ewakuacji na wypadek pożaru, aby móc szybko i bezpiecznie wyjść, nie martwiąc się o to, co musisz zrobić dalej. Posiadanie planu ewakuacji pomaga wszystkim zachować spokój w tej stresującej sytuacji, dzięki czemu mogą skupić się na bezpiecznym wydostaniu się, zamiast martwić się o to, co dalej lub jak daleko są od niebezpieczeństwa w danym momencie.

Czujnik dymu

Najlepszym sposobem ochrony budynku i ludzi jest zainstalowanie działającej instalacji przeciwpożarowej i czujnika dymu. Pamiętaj, aby testować czujniki dymu raz w miesiącu! 

Reklama: odzież robocza

Zakaz palenia

Jeśli chodzi o palenie pracowników w budynkach, należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim zawsze bądź świadomy, gdzie znajdują się wyznaczone miejsca dla palących. Pomoże to zmniejszyć ryzyko potencjalnych pożarów i pomoże utrzymać bezpieczeństwo budynku. Po drugie, pamiętaj o odpowiednim pozbyciu się niedopałków papierosów lub popiołu. Niezastosowanie się do tego może spowodować pożar.

Konserwacja maszyn

Polecamy sprawdzać wszystkie urządzenia i maszyny w budynku, aby upewnić się, że działają prawidłowo. Obejmuje to wszelkie maszyny elektryczne, które mogą się przegrzać i spowodować pożar.