Kluczowe miejsca w miejscu pracy, w których powinna być gaśnica

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Gaśnice są niezbędnym wyposażeniem miejsca pracy, ale niewiele pomogą, jeśli nie umieściłeś ich w kluczowych miejscach lub zapomniałeś gdzie są. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest zlokalizowanie i przechowywanie gaśnicy, aby była łatwo dostępna w nagłych wypadkach.

Kluczowe miejsca w pracy, w których powinna być gaśnica

Podobnie jak inne środki bezpieczeństwa, gaśnice powinny być umieszczone w łatwo dostępnych miejscach w całym miejscu pracy. Oto kilka kluczowych lokalizacji, które należy wziąć pod uwagę:

Biura

W każdym biurze powinna znajdować się gaśnica, zwłaszcza jeśli znajdują się w nim łatwopalne materiały, takie jak papier czy meble. Trzymanie gaśnicy w biurach może pomóc w zapobieganiu lub ograniczaniu pożarów, które mogą wystąpić z powodu usterek elektrycznych, wadliwego sprzętu lub innych przyczyn. Posiadanie łatwo dostępnej gaśnicy może również uratować życie w sytuacji awaryjnej.

Korytarze

Gaśnica na korytarzach jest niezbędna, ponieważ zapewnia łatwy dostęp w przypadku pożaru. Umieszczenie ich w korytarzach w miejscu pracy zapewnia łatwy dostęp do nich w przypadku zagrożenia pożarowego. Gaśnice pomagają kontrolować małe pożary, zanim staną się niemożliwe do opanowania, a rozmieszczenie ich w całym miejscu pracy zwiększa szanse na szybkie opanowanie sytuacji pożarowej.

Wyjścia awaryjne

Gaśnice powinny być przechowywane w wyjściach awaryjnych w miejscu pracy, aby dana osoba będzie miała natychmiastowe i skuteczne środki do opanowania i ugaszenia płomieni w przypadku pożaru. Gaśnice mogą pomóc zminimalizować zniszczenia spowodowane przez pożar.

Magazyn

Jeśli Twoja firma posiada magazyn, niezbędne jest posiadanie gaśnicy w pobliżu, ponieważ magazyny często zawierają materiały łatwopalne, takie jak łatwopalne ciecze lub gazy. Pomaga również chronić ważne zapasy przed potencjalnymi pożarami.

Reklama: Odzież robocza

Obszar produkcyjny

Gaśnice powinny być również przechowywane w obszarach produkcyjnych, które często zawierają materiały palne i niebezpieczne chemikalia. Gaśnice są niezbędnym wyposażeniem bezpieczeństwa w każdym obszarze produkcyjnym. Gaśnice mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się pożarów w całym obiekcie i zmniejszać ryzyko obrażeń lub uszkodzenia mienia. 

Sale konferencyjne

Posiadanie gaśnicy w salach konferencyjnych to ważny środek bezpieczeństwa, którego nigdy nie należy lekceważyć. W przypadku pożaru posiadanie gaśnicy może pomóc szybko go ugasić i ograniczyć rozprzestrzenianie się płomieni. Dodatkowo posiadanie gaśnicy w pokoju gwarantuje, że każdy będzie wiedział, gdzie ją znaleźć w nagłym wypadku. Może to pomóc zminimalizować panikę i zamieszanie, umożliwiając ludziom bezpieczne opuszczenie pomieszczenia.

Trzymając gaśnicę w dowolnym miejscu o dużym zużyciu energii elektrycznej lub w jego pobliżu będzie super pomysłem, w ten sposób  będziesz przygotowany na prawie każdy pożar, zanim się rozprzestrzeni. Kilka sekund wcześniejszego przygotowania może zaoszczędzić godziny sprzątania i późniejszego ryzyka.