Co wybrać: komfort, czy właściwości rękawic ochronnych?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Rękawice mają szerokie zastosowanie w przemyśle: przenoszenie, ochrona termiczna, ochrona przed zimnem, materiałami chemicznymi, czy przecięciami. Sprawdź co wziąć pod uwagę, przy wyborze rękawic.

Użytkownicy mogą być narażeni na różne zagrożenia, najczęściej na:

  • zagrożenia mechaniczne
  • zagrożenia termiczne
  • zagrożenia chemiczne
  • zagrożenia elektryczne

Przed wyborem odpowiednich rękawic należy upewnić się, że są one odporne na działanie produktów, które mają być obsługiwane, czy są dostosowane do wykonywanego zadania, czy są wygodne i czy posiadają odpowiednie normy.

Właściwości rękawic zależą przede wszystkim od materiału, z którego są one wykonane. Zastosowany materiał zależy od wykonywanej pracy: grube skórzane rękawice do przenoszenia; rękawice z grubej tkaniny do pracy w środowisku o wysokiej temperaturze; rękawice lateksowe, PCV, nitrylowe dla laboratoriów i przemysłu chemicznego; rękawice z siatki metalowej, aby uniknąć skaleczeń itd.

Wybór rękawic będzie zależał również od charakteru zadania, które ma być wykonane. Musisz wiedzieć, czy pracownik będzie miał kontakt z substancjami niebezpiecznymi? Czy te substancje będą mokre, czy tłuste? Wybór rękawic zależy również od charakteru kontaktu z substancją niebezpieczną. Czy ten kontakt będzie długotrwały, czy przerywany? Czy rękawice będą całkowicie lub częściowo zanurzone? Które obszary ciała należy chronić (dłonie, nadgarstki, ramiona)?

Musisz pamiętać, że cienkie rękawice zapewnią użytkownikowi mniejszą ochronę niż grube, mocne rękawice — jednak cienkie rękawice gwarantują lepszą zręczność. Jest to zatem kwestia kompromisu pomiędzy poziomem ochrony, a wygodą. W końcu, kto powiedział, że odzież robocza nie może być wygodna.

Czy komfort użytkownika jest tak ważny?

Użytkownik musi czuć się komfortowo w rękawiczkach, nie powinny być one ani za duże, ani za małe, gdyż mogłoby to utrudniać pracę operatora. Uważaj również na alergie na lateks, które są coraz bardziej powszechne. Ręce mogą się pocić wewnątrz rękawic, co może przeszkadzać operatorowi. Aby zmniejszyć efekt pocenia się, warto założyć bawełniane rękawiczki pod rękawicami ochronnymi.