Bezpieczeństwo w magazynie to podstawa – Ogranicz wypadki w miejscu pracy

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Bezpieczeństwo w magazynach to podstawa. Ryzyko wypadków śmiertelnych i urazów w miejscu pracy jest wyższe w magazynach niż w innych miejscach pracy ze względu na szeroki zakres działań. Omawiając magazynowanie, bierzemy pod uwagę szeroki zakres branż, w tym te związane z produkcją, importem, eksportem, sprzedażą detaliczną, hurtową oraz transportem.

Wypadki przy pracy ranią nie tylko poszkodowanych, ale mają również wpływ na ich rodziny i współpracowników. Wszyscy pracownicy są zobowiązani do przestrzegania zasad BHP. W końcu każe z nas chce wrócić bezpiecznie do domu.

Bezpieczne warunki

Bezpieczeństwo pracowników to obowiązek pracodawcy. Dlatego tak ważne jest aby pracodawca pomyślał o dobrym zagospodarowaniu obszaru. W magazynie są poruszające się pojazdy, duże przedmioty przechowywane bardzo wysoko, wysokie półki, urządzenia produkcyjne oraz różnorodne potencjalnie niebezpieczne materiały.

Odpowiednia odzież robocza i widoczność to dwa kluczowe elementy zmniejszania ryzyka wypadku wśród pracowników.

Regały

Podstawą każdego magazynu są efektywne i trwałe regały. Cały produkt firmy jest przechowywany w regałach w sposób uporządkowany, zajmujący mało miejsca, zawsze zapewniający maksymalną dostępność. Pomimo tego, że regały są zbudowane z wytrzymałych materiałów, jeśli nie są bezpiecznie zabezpieczone — mogą się zawalić, a nie ukrywajmy… to spowoduje wiele szkód. 

Aby upewnić się, że regały są w dobrym stanie i nie są uszkodzone — muszą być regularnie sprawdzane.

Bardzo ważny jest również układ. Upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca, aby pojazdy magazynowe mogły bezpiecznie między nimi manewrować. Bariery ochronne są często korzystne w obszarach o dużym natężeniu ruchu pojazdów, ograniczonych konfiguracjach przestrzennych lub „wrażliwym” sprzęcie. Można również zainstalować osłony na narożniki lub słupki, które pomogą w ograniczeniu potencjalnych uszkodzeń.