Bezpieczeństwo w magazynie Cz. 2 – Na co zwracać uwagę?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Bezpieczeństwo pracowników w magazynie to temat, z jakim borykają się kierownicy magazynów i ich pracownicy. Ten niepokój wynika z faktu, że pracownicy magazynów doznają rocznie wielu obrażeń podczas pracy. Statystyki obniżą się tylko wtedy, kiedy bezpieczeństwo magazynu zostanie potraktowane priorytetowo. Jako pracodawca, przełożony lub kierownik jesteś zobowiązany do wdrożenia i przestrzegania BHP. 

Odzież robocza i inne środki bezpieczeństwa muszą chronić pracowników przed zagrożeniami magazynowymi i zapewniać im bezpieczne wykonywanie pracy.

Wózki widłowe

Gdyby nie wózki widłowe — pracownicy byłoby narażanie na przeciążenia czy urazy. Wózki widłowe to doskonały sposób na przyspieszenie wykonywanej pracy, jednak ich też dotyczą niezbędne środki ostrożności. Możliwe są kolizje między incydentami związanymi z wózkiem widłowym a sąsiednimi pracownikami. Ruchome widły mogą poważnie zranić lub nawet zabić osobę, nawet przy bardzo umiarkowanych prędkościach.

Kierowcy powinni zwracać uwagę na wszystkich pracowników i wiedzieć, aby podczas jazdy nie zbliżać się do innych osób od tyłu.

Środki ochrony indywidualnej 

Środki ochrony osobistej powinny być dostosowane do warunków panujących w magazynie i mogą obejmować kamizelkę bezpieczeństwa, buty ze stalowymi noskami i kask. ŚOI wymagane w niektórych magazynach uległy zmianie przez pandemię i mogą obejmować maski chirurgiczne, maski N95, rękawiczki oraz okulary ochronne w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

Ostre przedmioty

Pracownicy w środowisku magazynowym wykonują wiele zadań związanych z pakowaniem i rozpakowywaniem; stale używają wielu rzeczy zrobionych z metalu i plastiku. Dlatego tak ważne jest, aby używali odpowiednich środków ochrony indywidualnej i bezpiecznych narzędzi, aby uniknąć poważnych obrażeń i urazów. Noże powinny chować się automatycznie, ograniczać odsłoniętą powierzchnię cięcia i nie wymagać zbytniego ostrzenia. Wszyscy pracownicy powinni być również przeszkoleni w zakresie odpowiednich technik cięcia, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale również innym pracownikom.